SHOW RESULTS
HAMILTON SHOW RESULTS 2023
August 27th, 2023
RING 1
Judge: James Pyer
BEST HOUND / RUNNING DOG IN SHOW:
Kenny - M Hunter
BEST WORKING TERRIER EXHIBIT IN SHOW:
Chip - D Meade
BEST HUNTING TRIO:
1st - E Downey
2nd - M Hunter
3rd - E Downey
4th - E Downey
RING 2
Judge: Jason Calloway
Class 18. Puppy under 10 mths
1st: Allora Park Joyce ( M. Evans )
2nd: Wolfden Rebel ( S. Box )
3rd: Coonara Jimmy ( M. Evans )
Class 19. DOG 10 - 18 mths
1st: Haven Park Kaneel ( C. Schwarz )
2nd: Allora Park Jamason ( M. Evans )
3rd: Haven Park Roy ( S. Foster )
Class 20. DOG 18 mths - 3 yrs
1st: Dimjallah Banjo Maximus ( M. Nunn )
2nd: Aurora Fergus ( S. Box )
3rd: Coonara Paddy Malone ( B. Height )
Class 21. DOG 3 - 7 yrs
1st: Coonara Tiger
2nd: Midgenoo Timo of Emunah ( C. Schwarz )
Class 23. BITCH 10 - 18 mths
1st: Stonequarry Kiss Me ( A. James )
2nd: Emunah Alfalfa ( C. Schwarz )
Class 24. BITCH 18 - 3 yrs
1st: Hijax Cassie ( S. Box )
2nd: Haven Park Luna ( S. Box )
Class 25. BITCH 3 - 7 yrs
1st: Haven Park Hydrangea ( C. Schwarz )
2nd: Coonara Blossom ( B. Jennings )
3rd: Coonara Dolly ( M. Evans )
Class 26. BITCH OVER 7 yrs
1st: Haven Park Bellthaza ( C. Schwarz )
2nd: Nangadoo Hattie ( B. Height )
3rd: Allora Park Flea ( Logan )
Class 27. BRACE OF TERRIERS
1st: Allora Park Joyce + Allora Park Jamason ( M. Evans )
2nd: Haven Park Grace + Emunah Alfalfa ( C. Schwarz )
3rd: Haven Park Kaneel + Haven Park Roy ( C. Schwarz )
BEST PUPPY IN SHOW:
Allora Park Joyce ( M. Evans )
BEST DOG IN SHOW:
Coonara Tiger ( B. Jennings )
BEST BITCH IN SHOW:
Stonequarry Kiss Me ( A. James )
BEST EXHIBIT IN SHOW:
COONARA TIGER ( B. Jennings )
NATIONAL SHOW RESULTS 2023
April 2nd, 2023
BREED RING
Judge: Sandra Worsley
Class 1. Baby Puppy Dog 4 - 6 months
1st Allora Park Stevie Wonder - W & S Ladigees / M Evans
2nd Coonara Jimmy - M Evans / B Jennings
Class 2. Minor Puppy Dog 6 - 10 months
1st Haven Park Kaneel - C Schwarz / S Foster
2nd Emunah Turbo - C Schwarz / C Schwarz
3rd Haven Park Roy - S Foster / S Foster
Class 3. Baby Puppy Bitch 4 - 6 months
1st Allora Park Joycee - M Evans / M Evans
2nd Allora Park Jinx - M Evans / M Evans
Class 4. Minor Puppy Bitch 6 - 10 months
1st Emunah Alfalfa - C Schwarz / C Schwarz
BEST PUPPY IN SHOW - ALLORAH PARK JOYCEE
Class 5. Junior Dog 10 - 18 months
1st Aurora Fergus - S Box / M Cameron
2nd Allora Park Jamasson - M Evans / M Evans
3rd Dimjallah Banjo Maximus - M Nunn / A & P Schleef
Class 6. Intermediate Dog 18 - 36 months
1st Swynford Just Jimmy - S Foster / S Hunt
2nd Midgenoo Timo of Emunah - C Schwarz
Class 7. Adult Dog 3 - 7 years
1st Coonara Tiger - B Jennings / B Jennings
2nd Haven Park Beaver - R Mullane / S Foster
Class 8. Veteran Dog Over 7 years
NO ENTRIES
BEST DOG IN SHOW - SWYNFORD JUST JIMMY
RESERVE DOG IN SHOW - COONARA TIGER
Class 9. Junior Bitch 10 - 18 months
1st Hickmutt Our Matilda - W & S Ladiges / F Cutlack
2nd Stonequarry Kess Me James - A James / N Mallam
3rd Nangadoo Grace - B Jennings / B Height
Class 10. Intermediate Bitch 18 - 36 months
1st Esk Sequins - M Cunningham / M Cunningham
2nd Wildenfox Maggie - S Foster / E Sykes
3rd Haven Park Luna - S Box / S Foster
Class 11. Adult Bitch 3 - 7 years
1st Roxham Suzies Secret - M Cunningham / R Battle
2nd Coonara Blossum - B Jennings / B Jennings
3rd Coonara Dolly - M Evans / B Jennings
Class 12. Veteran Bitch Over 7 years
NO ENTRIES
BEST BITCH IN SHOW - ESK SEQUINS
RESERVE BITCH IN SHOW - HICKMUTT OUR MATILDA
Class 13. Super Veteran Dog or Bitch over 10 years
1st Esk Arthur - M Cunningham / M Cunningham
2nd Coonara Jasper - M Evans / B Jennings
3rd Coonara Crystal - B Jennings / B Jennings
Class 14. Breeders Group. Base Sire or Dam and Two Offspring
1st Coonara Crystal - B Jennings with Coonara Dolly and Coonara Jasper
2nd Midgenoo Timo of Emunah - C Schwarz with Emunah Alfalfa and Emunah Turbo
BEST IN SHOW - SWYNFORD JUST JIMMY
RESERVE IN SHOW - ESK SEQUINS
UTILITY CLASSES
Judge: Barry Height
Class 15. Novice Dog (Not previously won in show)
1st Dimjallah Banjo Maximus - M Nunn / A & P Schleef
2nd Aurora Fergus - S Box / M Cameron
3rd Glencoe Max Jacks - C Vella
Class 16. Metropolitan Dog Lives in a Capital City
NO ENTRIES
Class 17. Country Dog
1st Coonara Tiger - B Jennings / B Jennings
2nd Emunah Turbo - C Schwarz / C Schwarz
3rd Allora Park Stevie Wonder - W & S Ladigees / M Evans
Class 18. Interstate Dog from anywhere outside Victoria
1st Aurora Fergus - S Box / M Cameron
2nd Midgenoo Timo of Emunah - C Schwarz
3rd Haven Park Kaneel - C Schwarz / S Foster
Class 19. Novice Bitch (Not previously won in show)
1st Emunah Alfalfa - C Schwarz / C Scwarz
2nd Haven Park Grace - C Schwarz / S Foster
3rd Jackirra Lullabys Lucy - W & S Ladigees / H McKee
Class 20. Metropolitan Bitch Lives in a Capital City
NO ENTRIES
Class 21. Country Bitch
1st Haven Park Luna - S Box / S Foster
2nd Haven Park Grace - C Schwarz / S Foster
3rd Emunah Alfalfa - C Schwarz / C Schwarz
Class 22. Interstate Bitch from anywhere outside Victoria
1st Haven Park Grace - C Schwarz / S Foster
2nd Haven Park Luna - S Box / S Foster
3rd Emunah Alfalfa - C Schwarz / C Schwarz
SWYNFORD Just Jimmy
Best dog in show and Best in SHOW
Allora Park Joycee
Best Puppy in Show
CAMPERDOWN SHOW RESULTS OCTOBER 2022
Breed Ring:
CLASS 1: BABY PUPPY DOG/BITCH: 1st: Nangadoo Grace 2nd: Haven Park Roy
CLASS 2: MINOR PUPPY DOG/BITCH: No exhibits.
CLASS 3: JUNIOR DOG: 1st Swynford Just Jimmy
CLASS 4: INTERMEDIATE DOG: No exhibits.
CLASS 5: ADULT DOG: 1st Coonara Tiger
CLASS 6: VETERAN DOG: No exhibits.
BEST DOG IN SHOW: Swynford Just Jimmy - bred by Susan Hunt, owned by Shirley Foster
RESERVE: Coonara Tiger
CLASS 7: JUNIOR BITCH: No exhibits.
CLASS 8: INTERMEDIATE BITCH: No exhibits.
CLASS 9: ADULT BITCH: 1st Haven Park Ivy / 2nd Coonara Blossom / 3rd Wildenfox Maggie
CLASS 10: VETERAN BITCH: No exhibits.
CLASS 11: SUPERVETERAN DOG/BITCH: 1st Coonara Crystal
BEST BITCH IN SHOW: Haven Park Ivy - bred & owned by Shirley Foster
RESERVE: Coonara Crystal
BEST IN SHOW: Swynford Just Jimmy
RESERVE: Haven Park Ivy
Utility & Working Classes:
CLASS 14: UNREGISTERED JACK RUSSELL: 1st Jamason (M. Evans) / 2nd Dewie (M. Hunter)
CLASS 15: UNPROVEN HUNTING DOG/BITCH: 1st Molly ( M. Hunter ) / 2nd Nangadoo Grace / 3rd Pinjarra Cricket ( S. Smith )
CLASS 16: PROVEN DEN BITCH: 1st Coonara Dolly / 2nd Allora Park Jeanie / 3rd Coonara Jasper
CLASS 17: PROVEN HUNTING BITCH: 1st Dewie ( Mason Hunter ) / 2nd Allora Park Jeanie / 3rd Coonara Blossom
CLASS 18: PROVEN HUNTING DOG: 1st Coonara Tiger
CLASS 19: PROVEN DEN DOG: 1st Coonara Tiger
BEST PROVEN HUNTING EXHIBIT: Dewie ( M. Hunter )
RESERVE: Allora Park Jeanie
NATIONAL SHOW RESULTS 2022
April 24th, 2022
Breed Ring
Judge: Kirsty Tyler
Baby Puppy Bitch
1st Dimjallah Indigo, A & P Schleef
Best Puppy: Dimjallah Indigo, A & P Schleef
Junior Dog:
1st Haven Park Raffie, S Foster. 2nd Coonara Rex, S & W Ladiges / B & K Jennings. 3rd Swynford Just Jimmy, S Foster / S Hunt.
Intermediate Dog:
1st Dimjallah Theodore, A & P Schleef.
Adult Dog:
1st Esk George, M Cunningham. 2nd Haven Park Beaver, R Mullane / S Foster. 3rd Coonara Tiger, B & K Jennings. 4th Merrigul Timmy, M Chapman
Veteran Dog:
1st Esk Arthur, M Cunningham. 2nd Curralie Brumby Run, M Cunningham / A Foster
Best Dog: Esk George, M Cunningham
Reserve: Haven Park Raffie, S Foster
Junior Bitch
1st Haven Park Luna, S Fox / S Foster. 2nd Hijax Cassie, S Box / K Simon. 3rd Haven Park Marley, S Foster.
Intermediate Bitch:
1st Esk Sequins, M Cunningham. 2nd Tandara Roxy, C Grant. 3rd Esk Rivulet, M Cunningham.
Adult Bitch:
1st Carisbrooke Chip Chase, M Cunningham / Francis-Little. 2nd Elysium Gigi, S Worsley. 3rd Tandara Annie, C Grant. 4th Roxham Suzues Secret, M Cunningham / R Battle.
Veteran Bitch
1st Elysium Coco Chanel, S Worsley. 2nd Coonara Eley, A & P Schleef / B & K Jennings.
Best Bitch: Esk Sequins, M Cunningham
Reserve: Haven Park Luna, S Fox / S Foster
Breeders Group:
1st Elysium Coco Chanel / Elysium Gigi / Elysium Petite Fleur, S Worsley
2nd Duffy's Ace / Haven Park Raffle / Haven Park Marley, S Foster
BEST IN SHOW: Esk George, M Cunningham
RESERVE IN SHOW: Haven Park Raffie, S Foster
BEST JUNIOR: Haven Park Luna, S Box / S Foster
BEST INTERMEDIATE: Esk Sequins, M Cunningham
BEST ADULT: Esk George, M Cunningham
BEST VETERAN: Elysium Coco Chanel, S Worsley
Best Bitch & Best Dog in Show
Best Dog in Show - Esk George
Reserve in Show & Best Head - Haven Park Raffie
Best Progeny Group
Bitch Class
Utility Classes
Novice Dog:
1st Haven Park Beaver, R Mullane / S Foster. 2nd Swynford Just Jimmy, S Foster / S Hunt. 3rd Coonara Rex, S & W Ladiges / B & K Jennings.
Country Dog:
1st Count Basie, S Worsley. 2nd Haven Park Beaver, R Mullane / S Foster. 3rd Haven Park Raffie, S Foster. 4th Coonara Rex, S & W Ladiges / B & K Jennings.
Novice Bitch:
1st Hijax Cassie, S Box / K Simon. 2nd Fairview Jacqueline. 3rd Haven Park Marley, S Foster. 4th Allora Park Flea,
Country Bitch:
1st Haven Park Luna, S Box / S Foster. 2nd Elysium Gigi, S Worsley. 3rd Hijax Cassie, S Box / K Simon. 4th Fairview Jacqueline
Interstate Bitch:
1st Haven Park Luna, S Box / S Foster. 2nd Hijax Cassie,S Box / K Simon. 3rd Pinjarra Cricket. 4th Coonara Eley, A & P Schleef / B & K Jennings.
Working Classes
Proven Den Dog:
1st Coonara Tiger, B Jennings.
Proven Den Bitch:
1st Tandarra Annie, C Grant. 2nd Tandara Roxy. 3rd Fairview Jacqueline. 4th Allora Park Flea.
Proven Hunting Dog:
1st Coonara Tiger, B Jennings. 2nd Merrigal Timmy.
Proven Hunting Bitch:
1st Merrigal Milly. 2nd Tandara Annie. 3rd Coonara Dolly.
BEST WORKING EXHIBIT: Tandarra Annie, C Grant.
NATIONAL SHOW RESULTS 2021
March 14th, 2021
Breed Ring
Judge: Ian Griggs
Baby Puppy Bitch
1st Esk Rivulet, M Cunningham. 2nd Esk Sequins, M Cunningham.
Best Puppy: Esk Rivulet, M Cunningham
Reserve: Esk Sequins, M Cunningham
Intermediate Dog:
1st Count Basie, S Worsley. 2nd Tuckerbox Joey, M Evans. 3rd Maincreek Jack, K Humphries.
Adult Dog:
1st Esk Edward Jimmy, M Cunningham. 2nd Esk George, M Cunningham. 3rd Curralie Brumby Run, M Cunningham.
Veteran Dog:
1st Esk Arthur, M Cunningham.
Best Dog: Count Basie, S Worsley
Reserve: Esk Edward Jimmy, M Cunningham
Junior Bitch
1st Aurora Roxy, S Foster. 2nd Tandarra Roxy, C Grant. 3rd Haven Park Grace, S Foster.
Intermediate Bitch:
1st Wildenfox Maggie, S Foster. 2nd Roxham Susies Secret, M Cunningham. 3rd Roxham Code Pracilla, M Cunningham.
Adult Bitch:
1st Haven Park Ivy, S Foster. 2nd Pinjarra Belle, N & J Hoare. 3rd Carisbrooke Chip Chase, M Cunningham.
Veteran Bitch
1st Pinjarra Prickles, N & J Hoare. 2nd Haven Park Rose, S Foster. 3rd Elysium Coco Chanel, S Worsley
Best Bitch: Haven Park Ivy, S Foster
Reserve: Wildenfox Maggie, S Foster
Breeders Group:
1st Currallie Brumby Run / Esk George / Esk Edward Jimmy, M Cunningham
2nd Haven Park Rose / Tandarra Roxy / Tandarra Annie, S Foster/C Grant
3rd Roxham Susies Secret / Esk Rivulet / Esk Sequins, M Cunningham
BEST IN SHOW: Count Basie, S Worsley
RESERVE IN SHOW: Esk Edward Jimmy, M Cunningham
Utility Classes
Judge: Norm Hoare
Novice Dog:
1st Esk George, M Cunningham. 2nd Maincreek Jack, K Humphries. 3rd Merrigum Timmy, M Chapman.
Country Dog:
1st Count Basie, S Worsley. 2nd Pinjarra Gizmo, S & P Sharam. 3rd Maincreek Jack, K Humphries.
Interstate Dog
1st Pinjarra Gizmo, S & P Sharam. 2nd Esk Edward Jimmy, S & M Cunningham.
Novice Bitch:
1st Tandarra Annie, C Grant. 2nd Pinjarra Cricket, S & N Smith. 3rd Roxham Code Pracilla, M Cunningham.
Metropolitan Bitch:
1st Merrigum Milly, M Chapman. 2nd Coonara Ziva, B Jennings.
Country Bitch:
1st Elysium Petite Fleur, S Worsley. 2nd Elysium Gigi, S Worsley. 3rd Pinjarra Belle, N & J Hoare.
Interstate Bitch:
1st Roxham Susies Secret, M Cunningham. 2nd Pinjarra Cricket, S & N Smith. 3rd Esk Martha, M Cunningham.
Working Classes
Proven Working Dog:
1st Pinjarra Gizmo, S Sharam. 2nd Maincreek Jack, K Humphries.
Proven Den Dog:
1st Coonara Tiger, B Jennings. 2nd Maincreek Jack,K Humphries.
Proven Working Bitch:
1st Tandarra Annie, C Grant. 2nd Coonara Jasper, M Evans. 3rd Allora Park Flea, C Logan.
Proven Den Bitch:
1st Tandarra Annie, C Grant. 2nd Coonara Jasper, M Evans. 3rd Allora Park Flea, C Logan.
BEST WORKING EXHIBIT: Tandarra Annie, C Grant.
CAMPERDOWN SHOW RESULTS OCTOBER 2019
Breed Ring:
CLASS 1: BABY PUPPY DOG/BITCH: No exhibits.
CLASS 2: MINOR PUPPY DOG/BITCH: 1st Gumview Duke (B Harding)
CLASS 3: JUNIOR DOG: 1st Tuckerbox Joey (M. Evans) / 2nd Merrigul Timmy (M. Chapman) / 3rd Coonara Tiger (B. Jennings)
CLASS 4: INTERMEDIATE DOG: No exhibits.
CLASS 5: ADULT DOG: 1st Pinjarra Henry (N. Hoare) / 2nd Riverland Captain (S. Foster) / 3rd Esk Calibre (P & A Schleef)
CLASS 6: VETERAN DOG: 1st Haven Park Diesel (S. Foster)
BEST DOG IN SHOW: Pinjarra Henry
RESERVE: Tuckerbox Joey
CLASS 7: JUNIOR BITCH: 1st Pinjarra Belle (N&J Hoare) / 2nd Merrigul Milly (M. Chapman) / 3rd Pinjarra Bee (N&J Hoare)
CLASS 8: INTERMEDIATE BITCH: 1st Haven Park Ivy (S. Foster) / 2nd Bannockjacl Bonnie (B. Harding) / 3rd Coonara Dolly (M. Evans)
CLASS 9: ADULT BITCH: 1st Haven Park Storm (B. Harding) / 2nd Coonara Jasper (M. Evans) / 3rd Coonara Ziva (M. Chapman)
CLASS 10: VETERAN BITCH: 1st Tambo Harmony (K&K Humphries) / 2nd Coonara Crystal (B&K Jennings)
CLASS 11: SUPERVETERAN DOG/BITCH: 1st Rimfire Possum (B&K Jennings)
BEST BITCH IN SHOW: Haven Park Storm
RESERVE: Tambo Harmony
CLASS 12: BREEDERS BRACE: 1st Haven Park Storm/Bannockjack Bonnie (B. Harding) / 2nd Curralli Brumby Run/Tuckerbox Joey (Redpath/Evans) / =3rd Coonara Crystal/Coonara Tiger (B&K Jennings) Riverland Captain/Haven Park Ivy (S. Foster)
BEST IN SHOW: Haven Park Storm
RESERVE: Tambo Harmony
Utility & Working Classes:
CLASS 14: COUNTRY DOG/BITCH: 1st Pinjarra Belle / 2nd Pinjarra Henry / 3rd Tambo Harmony / 4th Tuckerbox Joey
CLASS 15: UNPROVEN WORKING DOG/BITCH: 1st Haven Park Ivy / 2nd Esk Calibre / 3rd Merrigul Timmy / 4th Merrigul Milly
CLASS 16: PROVEN DEN DOG: 1st Tuckerbox Joey / 2nd Pinjarra Henry
CLASS 17: PROVEN DEN BITCH: 1st Allora Park Jaylah / 2nd Tambo Harmony / 3rd Gumview Blossom / 4th Coonara Ziva
CLASS 18: PROVEN HUNTING DOG: 1st Pinjarra Henry / =2nd Tuckerbox Joey and Coonara Tiger
CLASS 19: PROVEN HUNTING BITCH: 1st Tambo Harmony / 2nd Pinjarra Belle / 3rd Allora Park Jaylah / =4th Rimfire Possum and Gumview Blossom
BEST WORKING EXHIBIT: Tambo Harmony
RESERVE: Pinjarra Henry
a
a
HAMILTON SHOW RESULTS 14th JULY 2019
Judge: David Cunningham
It was to be expected, a cold and wet day with strong winds and the very occasional break of sunshine. But that did not deter the valiant owners of all manner of dogs attending the show. The BBQ was ready, the rings were ready, the judges and stewards were ready, and so were the dogs. From mega stag hounds to tiny fluffy dogs, owners young and old filled the Sheep Pavillion with noise and at 10.00am exactly we were under way.
Breed Ring:
CLASS 9: PUPPY UNDER 4-10 MTHS: 1st Pinjarra Lulu (Hoare) / 2nd Pinjarra Cricket (Hoare) / 3rd Coonara Tiger (Jennings)
CLASS 10: DOG 10-18 MTHS: 1st Tuckerbox Joey (Evans
CLASS 11: DOG 18-36 MTHS: 1st Pinjarra Gizmo (Sharam) / 2nd Allora Park Flash (Evans)
CLASS 12: Dog 3-7 YEARS: 1st Esk Calibre (Cunningham) / 2nd Curralli Brumby Run / 3rd Riverlands Captain
CLASS 13: Dog Over 7 YEARS: 1st Coonara Rimfire (Jennings)
BEST DOG & BEST IN SHOW: PINJARRA GIZMO
CLASS 14: BITCH 10-18MTHS: Allora Park Peppa (Evans)
CLASS 15: BITCH 18-36 MTHS: 1st Elysium Petite Fleur (Worsley) / 2nd Haven Park Ivy (Foster) / 3rd Haven Park Violet (Foster)
CLASS 16: BITCH 3-7 YEARS: 1st Elysium Gigi (Worsley) / 2nd Coonara Jasper (Jennings) / 3rd Haven Park Forget Me Not (Foster)
CLASS 17: BITCH OVER 7 YEARS: 1st Tambo Harmony (Hutton) / 2nd Elysium Coco Chanel (Worsley) / 3rd Rimfire Possum (Maxwell)
BEST BITCH: ELYSIUM PETITE FLEUR
CLASS 18: BRACE OF TERRIERS: 1st Curralli Brumby Run & Tuckerbox Joey / 2nd Pinjarra Gizmo & Pinjarra Lulu / =3rd Haven Park Ivy & Haven Park Violet / =3rd Elysium Petite Fleur & Elysium Gigi
Judge: Roger Bryant
Working Terriers:
Hunting Bitch UNDER 3 YEARS: 1st Jess(Grant) / 2nd Maxi (Morrisey) / 3rd Nangadoo Maxi (Height)
Hunting Bitch OVER 3 YEARS: 1st Foxpac Tilly (Schleef) / 2nd Molly (Hewlett) / 3rd Mollie (Morresy)
Hunting Dog UNDER 3 YEARS: 1st Pinjarra Gizmo (Sharam) / 2nd Tuckerbox Joey (Evans)
Hunting Dog OVER 3 YEARS: 1st Gumview Bear (Sharam) / 2nd Buster (Schleef) / 3rd Coonara Clancy (Jennings)
Den Bitch UNDER 3 YEARS: 1st Maxi (Morrisey) / 2nd Nangadoo Maxi (Height) / 3rd Peggy
Den Bitch OVER 3 YEARS: 1st Foxpac Tilly (Schleef) / 2nd Molly (Hewett) / 3rd Milly (Landt)
Den Dog UNDER 3 YEARS: 1st Pinjarra Gizmo (Sharam) / 2nd Tuckerbox Joey (Evans) / 3rd Jackson (Collins)
Den Dog OVER 3 YEARS: 1st Gumview Bear (Sharam) / 2nd Coonara Clancy (Jennings) / 3rd Buster (Schleef)
BEST WORKING EXHIBIT: PINJARRA GIZMO
Best Bitch in Show
Elysium Petite Fleur
Owned & Bred by Sandra Worsley
Group at the Hamilton Show
Best in Show & Best Working Exhibit
Pinjarra Gizmo
Owned by Stuart Sharam & Bred by Norm Hoare
Evans Family and their entries
NATIONAL SHOW RESULTS 2019
April 7th, 2019
Breed Ring
Judge: Stephen Dodd
Baby Puppy Dog
1st Merrigul Timmy (Owned/Bred: M. Chapman).
Baby Puppy Bitch
1st Merrigul Tilly (Owned: B. Harding/Bred: M. Chapman).
Minor Puppy Bitch
1st Rockbank Jack Kaley (Owned/Bred: D. Sultana).
Best Puppy: Merrigul Timmy
Reserve: Merrigul Tilly
Junior Dog
1st Tuckerbox Joey (Bred/Owned: M. Evans).
Intermediate Dog:
1st Esk Edward Jimmy (Bred/Owned: Cunningham ). 2nd Pinjarra Gizmo (Bred: N. Hoare / Owned: S. Sharam).
Adult Dog:
1st Pinjarra Henry (Bred/Owned: Hoare). 2nd Curralli Brumby Run (Bred: Forster / Owned: F. Redpath). 3rd Esk George (Bred/Owned: M. Cunningham). 4th Esk Calibre (Bred: M. Cunningham / Owned: A. Schleef)
Veteran Dog:
1st Coonara Clancy (Bred/Owned: Jennings). 2nd Esk Arthur (Bred/Owned: M. Cunningham). 3rd Haven Park Diesel (Bred: Foster / Owned: B. Harding).
Best Dog: Pinjarra Henry
Reserve: Esk Edward Jimmy
Junior Bitch
1st Suzie's Secret (Bred: Rattle / Owned: Cunningham). 2nd Pinjarra Bee (Bred/owned: N. Hoare). 3rd Bannock Jack Bonnie (Bred/Owned: B. Harding). 4th Esk Martha (Bred/Owned: M. Cunningham)
Intermediate Bitch:
1st Haven Park Ivy(Bred/ Owned: S. Foster). 2nd Coonara Blossom (Bred/owned: B. Jennings). 3rd Haven Park Violet (Bred: S. Foster / Owned: Jennings).
Adult Bitch:
1st Pinjarra Prickles (Bred/Owned: N. Hoare). 2nd Foxpac Tilly (Bred: B. Chandler / Owned: Schleef). 3rd Pinjarra Esme (Bred: Hoare /Owned: Cunningham). 4th Coonara Tilly (Bred: Jennings / Owned: M. Chapman)
Veteran Bitch
1st Tambo Harmony (Bred: Hutton / Owned: Humphries). 2nd Rimfire Possum (Bred: Maxwell /Owned: Jennings). 3rd Pinjarra Autumn (Bred: Hoare /Owned: Cunningham)
Best Bitch: Suzie's Secret
Reserve: Pinjarra Bee
Breeders Group:
1st Esk Edward Jimmy / Esk Beryl / Curralli Brumby Run
2nd Haven Park Deisel / Bannock Jack Bonnie / Merrigul Timmy
3rd Riverlands Captain / Haven Park Ivy / Haven Park Violet
Best Junior Exhibit: Suzie's Secret
Best Intermediate Exhibit: Esk Edward Jimmy
Best Adult Exhibit: Pinjarra Prickles
Best Veteran Exhibit: Tambo Harmony
Most Successful Breeder: N & J Hoare
BEST IN SHOW: Suzie's Secret
RESERVE BEST IN SHOW: Pinjarra Bee
Best Bitch & Best in Show
Suzie's Secret
Lineup for Best Dog in Show
Winner: Pinjarra Henry
Winner Progeny Group -
Base Sire: Curralli Brumby Run
with Esk Edward Jimmy & Esk Beryl
Adult Bitch Class
Winner: Pinjarra Prickles
Utility Classes
Judge: Alison Schleef
Novice Dog:
1st Tuckerbox Joey.
Metropolitan Dog:
1st Trackajac Zac. 2nd Ozjack Wilson.
Country Dog:
1st Riverlands Captain. 2nd Pinjarra Gizmo. 3rd Esk George.
Interstate Dog
1st Pinjarra Gizmo. 2nd Currallie Brumby Run. 3rd Esk Edward Jimmy. 4th Esk George.
Novice Bitch:
1st Suzie's Secret. 2nd Merrigul Milly. 3rd Coonara Dolly. 4th Rockbank Jack Kaley.
Metropolitan Bitch:
1st Chardtana Park Kara.
Country Bitch:
1St Elysium Gigi. 2nd Elysium Petit Fleur. 3rd Suzie's Secret.
Interstate Bitch:
1St Esk Martha. 2nd Suzie's Secret
Working Terriers
Judge: Norm Hoare
Proven Hunting Terrier Dog:
1st Pinjarra Gizmo. 2nd Esk George. 3rd Haven Park Diesel.
Proven Den Dog:
1st Pinjarra Gizmo. 2nd Tuckerbox Joey. 3rd Esk George.
Proven Hunting Bitch:
1st Tambo Harmony. 2nd Esk Martha. 3rd Coonara Blossom.
Proven Den Bitch:
1st Tambo Harmony. 2nd Coonara Tilly. 3rd Coonara Dolly.
Unproven Hunting Dog/Bitch:
1st Currallie Brumby Run.
Running Dog/Bitch:
1st Morgan. 2nd Sash. 3rd Flick.
BEST WORKING EXHIBIT: Pinjarra Gizmo
CAMPERDOWN SHOW RESULTS OCTOBER 2018
Breed Ring:
CLASS 1: BABY PUPPY DOG/BITCH: 1st Bannockjack Bonnie / 2nd Tuckerbox Joey
CLASS 2: MINOR PUPPY DOG/BITCH: 1st Coonara Dolly / 2nd Haven Park Ring of Roses / 3rd Pinjarra Bee
BEST PUPPY IN SHOW: Bannockjack Bonnie
RESERVE: Coonara Dolly
CLASS 3: JUNIOR DOG: 1st Esk Edward Jimmy
CLASS 4: INTERMEDIATE DOG: 1st Esk George / 2nd Trackajack Zac
CLASS 5: ADULT DOG: 1st Pinjarra Henry / 2nd Curralli Brumby Run
CLASS 6: VETERAN DOG: 1st Coonara Clancy / 2nd Esk Arthur
BEST DOG IN SHOW: Pinjarra Henry
RESERVE: Coonara Clancy
CLASS 7: JUNIOR BITCH: 1st Gumview Blossom / 2nd Elysium Petite Fleur / 3rd Esk Beryl
CLASS 8: INTERMEDIATE BITCH: 1st Elysium Gigi / 2nd Allora Park Jaylah / 3rd Haven Park Ivy
CLASS 9: ADULT BITCH: 1st Tambo Harmony / 2nd Coonara Jasper / 3rd Pinjarra Prickles
CLASS 10: VETERAN BITCH: 1st Rimfire Possum / 2nd Haven Park Rose' / 3rd Pinjarra Autumn
BEST BITCH IN SHOW: Tambo Harmony
RESERVE: Gumview Blossom
CLASS 11: SUPERVETERAN DOG/BITCH: 1st Haven Park Moss
CLASS 12: BREEDERS BRACE: 1st Haven Park Storm/Bannockjack Bonnie / 2nd Haven Park Moss/Haven Park Forget Me Not / 3rd Haven Park Ivy/Haven Park Violet
BEST IN SHOW: Tambo Harmony
RESERVE: Pinjarra Henry
Utility & Working Classes:
CLASS 13: METROPOLITAN DOG/BITCH: 1st Trackajack Zac / 2nd Curralli Brumby Run
CLASS 14: COUNTRY DOG/BITCH: 1st Tambo Harmony / 2nd Elysium Petite Fleur / 3rd Pinjarra Henry
CLASS 15: UNPROVEN WORKING DOG/BITCH: 1st Coonara Dolly / 2nd Pinjarra Autumn / 3rd Pinjarra Bee
CLASS FOR CHILD HANDLERS: 1st Jack with Bonnie / 2nd Jazz with Violet / 3rd Danni with Harmony
CLASS 16: PROVEN DEN DOG: 1st Coonara Clancy / 2nd Esk George
CLASS 17: PROVEN DEN BITCH: 1st Tambo Harmony / 2nd Allorah Park Jaylah / 3rd Gumview Blossom
CLASS 18: PROVEN HUNTING DOG: 1st Pinjarra Henry / 2nd Coonara Clancy / 3rd Esk George
CLASS 19: PROVEN HUNTING BITCH: 1st Tambo Harmony / 2nd Coonara Jasper / 3rd Rimfire Possum
BEST WORKING EXHIBIT: Tambo Harmony
RESERVE: Coonara Jasper
CLASS 20: COMPANION DOG/BITCH: 1st Elysium Petite Fleur / 2nd Curralli Brumby Run
CLASS 21: UNREGISTERED JRT: 1st Audrey / 2nd Bibi / 3rd Ruby / 4th Coco
CLASS 22: BEST HEAD DOG/BITCH: 1st Pinjarra Henry / 2nd Trackajack Zac / 3rd Haven Park Storm
CLASS 23: BEST SMOOTH COAT DOG/BITCH: 1st Haven Park Forget Me Not / 2nd Elysium Petite Fleur / 3rd Haven Park Ivy
CLASS 24: BEST BROKEN/ROUGH COAT DOG/BITCH: 1st Trackajack Zac / 2nd Gumview Blossom / 3rd Bannockjack Bonnie
CLASS 25: BEST GAIT DOG/BITCH: 1st Bannockjack Bonnie / 2nd Pinjarra Henry / 3rd Elysium Petite Fleur
Tambo Harmony
Best Bitch in Show, Best in Show
Best Working Exhibit
Pinjarra Henry
Best Dog in Show
Breeders Brace
HAMILTON SHOW RESULTS JULY 2018
Judges: Norm Hoare
Breed Ring:
CLASS 9: PUPPY UNDER 4-10 MTHS: 1st Esk Martha (Cunningham) / 2nd Bannock Jack Bonnie (Harding) / 3rd Coonara Flash (Jennings) / 4th Pepper (Grant)
CLASS 10: DOG 10-18 MTHS: 1st Pinjarra Gizmo (Sharam) / 2nd Esk Edward Jimmy (Cunningham)
CLASS 11: DOG 18-36 MTHS: 1st Esk Calibre (Schleef) / 2nd Esk George (Cunningham) / 3rd Riverlands Captain (Foster) / 4th Haven Park Beaver (Mullane)
CLASS 12: Dog 3-7 YEARS: 1st Curralli Brumby Run (Redpath) / 2nd Gumview Baz (Sharam) / 3rd Ozjack Wilson (Sultana)
CLASS 13: Dog Over 7 YEARS: 1st Coonara Clancy (Jennings) / 2nd Esk Arthur (Cunningham) / 3rd Haven Park Diesel (Harding)
BEST DOG & BEST IN SHOW: PINJARRA GIZMO
CLASS 14: BITCH 10-18MTHS: 1st Esk Beryl (Cunningham) / 2nd Dimjallah Luna (Schleef)
CLASS 15: BITCH 18-36 MTHS: 1st Haven Park Storm (Harding) / 2nd Coonara Blossum (Jennings) / 3rd Allora Park Jaylah (Evans)
CLASS 16: BITCH 3-7 YEARS: 1st Tambo Harmony (Humphries) / 2nd Haven Park Rose (Foster) / 3rd Haven Park Millie Moo (Foster) / 4th Pinjarra Esme (Cunningham)
CLASS 17: BITCH OVER 7 YEARS: 1st Rimfire Possum (Jennings) / 2nd Dimjallah Marnie (Schleef)
BEST BITCH: TAMBO HARMONY
CLASS 18: BRACE OF TERRIERS: 1st Esk Edward & Esk George / 2nd Pinjarra Esme & Esk Martha / 3rd Esk Beryl & Curralli Brumby Run / 4th Rimfire Bella & Gumview Baz
Working Terriers:
Hunting Bitch UNDER 3 YEARS: 1st Esk Martha(Cunningham) / 2nd Coonara Blossum (Jennings) / 3rd Allora Park Jaylah (Evans) / 4th Haven Park Storm (Harding)
Hunting Bitch OVER 3 YEARS: 1st Tambo Harmony (Humphries) / 2nd Haven Park Millie Moo (Foster) / 3rd Coonara Jasper (Evans) / 4th Jaffa (Grant)
Hunting Dog UNDER 3 YEARS: 1st Pinjarra Gizmo (Sharam) / 2nd Jackson (Collins) / 3rd Esk Edward Jimmy (Cunningham)
Hunting Dog OVER 3 YEARS: 1st Gumview Baz (Sharam) / 2nd Haven Park Diesel (Harding) / 3rd Coonara Clancy (Jennings) / 4th Deefa (Pyers)
Den Bitch UNDER 3 YEARS: 1st Charlie (Hewett) / 2nd Esk Martha (Cunningham) / 3rd Milly (Morrissey) / 4th Haven Park Meg (Foster)
Den Bitch OVER 3 YEARS: 1st Coonara Crystal (Jennings) / 2nd Coonara Jasper (Evans) / 3rd Jaffa (Grant) / 4th Molly (Hewlett)
Den Dog UNDER 3 YEARS: 1st Pinjarra Gizmo (Sharam) / 2nd Esk Edward Jimmy (Cunningham) / 3rd Esk George (Cunningham)
Den Dog OVER 3 YEARS: 1st Gumview Baz (Sharam) / 2nd Coonara Clancy (Jennings) / 3rd Esk Authur (Cunningham)
BEST WORKING EXHIBIT: PINJARRA GIZMO
Hunting Trio Winner - Ian Hewett with dogs Bert, Tess & Charlie
Pinjarra Gizmo
Best Dog in Show, Best in Show
Best Working Exhibit
Tambo Harmony
Best Bitch in Show
Fancy Dress
Liam Sharam
Winner Child Handler Class
Haven Park Storm
1st Intermediate Class
Egg and Spoon Race
NATIONAL SHOW RESULTS 2018
April 22nd, 2018
Breed Ring
Baby Puppy Bitch
1st Coonara Maggie (Owned/Bred: Jennings). 2nd Coonara Dolly (Bred: Jennings. Owned: Evans).
Minor Puppy Bitch
1st Elysium Petite Fleur (Owned/Bred: Worsley). 2nd Elysium Eleiza Doolittle (Owned/Bred: Worsley). 3rd Dimjallah Luna (Bred/Owned: Schleef).
Best Puppy: Elysium Petite Fleur
Reserve: Coonara Maggie
Junior Dog
1st Pinjarra Gizmo (Bred: Hoare / Owned: Sharam). 2nd Trackajac Zac (Bred: Morgan / Owned: Micallef).
Intermediate Dog:
1st Esk Calibre (Bred: Cunningham / Owned: Schleef). 2nd Riverlands Captain (Bred: Hooper / Owned: Foster). 3rd Herbert Bob (Bred: Herbert / Owned: Dean)
Adult Dog:
1st Pinjarra Henry (Bred/Owned: Hoare). 2nd Curralli Brumby Run (Bred: Foster / Owned: Redpath). 3rd Ozjack Wilson (Bred: Purss / Owned: Sultana).
Veteran Dog:
1st Coonara Clancy (Bred/Owned: Jennings).
Best Dog: Pinjarra Gizmo
Reserve: Esk Calibre
Junior Bitch
1st Haven Park Violet (Bred: Foster / Owned: Jennings). 2nd Elysium Gigi (Bred/owned: Worsley). 3rd Chardtana Park Kara (Bred: Schwarz / Owned: Sultana).
Intermediate Bitch:
1st Haven Park Maggie (Bred: Foster / Owned: Johns).
Adult Bitch:
1st Cooonara Tilly (Bred: Jennings / Owned: Chandler). 2nd Foxpac Tilly (Bred: / Owned: Schleef). 3rd Pinjarra Prickles (Bred/Owned: Hoare).
Veteran Bitch
1st Rimfire Possum (Bred: Maxwell / Owned: Jennings). 2nd Elysium Coco Chanel (Bred/Owned: Worsley).
Best Bitch: Coonara Tilly
Reserve: Haven Park Violet
Best in Show: Pinjarra Gizmo
Reserve in Show: Esk Calibre
Breeders Group:
1st Elysium Coco Chanel, Elysium Gigi, Elysium Petite Fleur (owned/bred: Worsley)
2nd Curralli Brumby Run (bred: Foster). Esk Calibre (bred: Cunningham), Dimjallah Luna (bred: Schleef).
3rd Riverlands Captain (bred: Hooper), Haven Park Ivy (bred: Foster), Haven Park Violet (bred: Foster).
Best Junior in Show: Pinjarra Gizmo
Best Intermediate in Show: Esk Calibre
Best Adult in Show: Coonara Tilly
Best Veteran in Show: Rimfire Possum
Most Successful Breeder: Sandra Worsley
Utility Classes
Novice Dog:
1st Trackajac Zac. 2nd Riverlands Captain. 3rd Ozjack Wilson.
Metropolitan Dog:
1st Trackajac Zac. 2nd Ozjack Wilson.
Country Dog:
1st Pinjarra Henry. 2nd Riverlands Captain. 3rd Curralli Brumby Run. 4th Herbert Bob.
Interstate Dog
1st Curralli Brumby Run. 2nd Pinjarra Gizmo.
Novice Bitch:
1st Haven Park Ivy. 2nd Elysium Petite Fleur. 3rd Bannockjack Ivy. 4th Allorah Park Jaylah.
Metropolitan Bitch:
1st Chardtana Park Kara. 2nd Bannockjack Ivy.
Country Bitch:
1St Haven Park Violet. 2nd Pinjarra Prickles. 3rd Elysium Gigi. 4th Haven Park Forget Me Not.
Best Novice Exhibit: Trackajc Zac
Best Metropolitan Exhibit: Trackajac Zac
Best Country Exhibit: Pinjarra Henry
Best Interstate Exhibit: Curralli Brumby Run
Novelty Classes
Dog/Bitch Waggiest Tail
1st Tambo Flash. 2nd Riverland Captain. 3rd Haven Park Maggie.
Fattest/Dog Bitch:
1st Haven Park Digger. 2nd Ruby. 3rd Riverland Captain
Golden Oldie:
1st Ruby. 2nd Haven Park Digger.
Dog with Most Spots:
1st Eddy Howlett. 2nd Riverland Captain. 3rd Haven Park Digger.
Best Head Dog/Bitch
1st Curralli Brumby Run. 2nd Trackajac Zac. 3rd Haven Park Digger.
Best Gain Dog/Bitch
1st Trackajac Zac. 2nd Curralli Brumby Run. 3rd Flo Howlett
Unregistered JRT
1st Flow Howlett. 2nd Spencer Howlett. 3rd Tully.
Best Trick (Terrier Idol)
1st Haven Park Maggie. 2nd Tambo Flash. 3rd Ruby.
Dog/Bitch Most Like Owner
1st Haven Park Maggie. 2nd Ruby. 3rd Bannockjack Ivy.
Companion Dog/Bitch
1st Tambo Flash. 2nd Haven Park Maggie. 3rd Riverlands Captain.
Odd Couple Most Unlike Pair
1st Curralli Brymby Run. 2nd Haven Park Maggie. 3rd Bannockjack Ivy.
Child Handler Under 8
1st Foxpac Tilly. 2nd Bannockjack Ivy. 3rd Dimjallah Luna.
Junior Handler -12 years
1st Curralli Brumby Run. 2nd Bannockjack Ivy. 3rd Ruby.
Junior Handler 12-16 years
1st Ruby. 2nd Nessie Howlett.
HAMILTON SHOW RESULTS JULY 2017
Judges: Barry Height, David Cunningham and Geoff Goodisson
Breed Ring:
CLASS 1: PUPPY UNDER 10 MTHS: 1st Elysium Gigi (S. Worsley) / 2nd Coonara Blossom (B. Jennings) / 3rd Herbert Bob (J. Herbert & L. Dean)
CLASS 2: DOG 10-36 MTHS: 1st Coonara Ernie (Jennings & Quinn) / 2nd Esk Calibree (Cunningham & Schleef) / 3rd Esk George (Cunningham)
CLASS 3: DOG 3-7 YEARS: 1st Esk Arthur (Cunningham) / 2nd Haven Park Prince George (Foster) / 3rd Curralli Brumby Run Bred Forster (Redpath) / 4th Riverlands Captain (Hooper & Sharam)
CLASS 4: VETERAN DOG: 1st Coonara Clancy (Jennings) / 2nd Gumview Baz (Sharam) / 3rd Haven Park Moss (Foster)
BEST DOG: COONARA CLANCY
CLASS 5: BITCH 10-36MTHS: 1st Gumview Slamma (Sharam) / EQUAL 2nd Gumview Scruffer (Sharam & Evans) and Tambo Harmony (Hutton & Humphries)
CLASS6: BITCH 3-7 YEARS: 1st Coonara Jasper (Jennings & Evans) / 2nd Tambo Harmony (Hutton & Humphries) / 3rd Elysium Coco Chanel (S.Worsley)
CLASS 7: Veteran Bitch: 1st Dimjallah Marnie (Schleef) / 2nd Rimfire Possum (Maxwell & Jennings) / 3rd Yourong Miss Sassie (Foster).
BEST BITCH AND BEST IN SHOW: COONARA JASPER
BEST PUPPY: ELYSIUM GIGI
ANNUAL NATIONAL SHOW 2017
APRIL 9th, 2017 - Smythesdale Botanical Gardens
Judge: Scott Parker
Steward: James Pyers
BEST EXHIBIT IN SHOW: Curralie Brumby Run (M. Cunningham)
RESERVE EXHIBIT IN SHOW: Pinjarra Esme (M. Cunningham)
BEST DOG: Curralie Brumby Run (M. Cunningham)
RESERVE DOG: Esk Arthur (M. Cunningham)
BEST BITCH: Pinjarra Esme (M. Cunningham)
RESERVE BITCH: Rimfire Possum (B. Jennings)
BEST PUPPY IN SHOW: Elysium Rolex (S. Worsley)
RESERVE PUPPY: Herbert Bob (L. Dean)
BEST HUNTING EXHIBIT: Curralie Brumby Run (M. Cunningham)
RESERVE HUNTING EXHIBIT: Pinjarra Esme (M. Cunningham)
BEST JUNIOR EXHIBIT: ESK GEORGE
BEST INTERMEDIATE EXHIBIT: HAVEN PARK FORGET ME NOT
BEST ADULT EXHIBIT: CURRALLI BRUMBY RUN
BEST VETERAN EXHIBIT: COONARA CLANCY
BEST NOVICE EXHIBIT: ESK GEORGE
BEST COUNTRY EXHIBIT: CURRALLI BRUMBY RUN
BEST METROPOLITAN EXHIBIT: HAVEN PARK MILLIE MOO
BEST INTERSTATE EXHIBIT: CURRALLIE BRUMBY RUN
CAMPERDOWN SHOW 2017
October 14th
BEST DOG: Herbert Bob - Owned by L. DEAN, Bred by J.Herbert
BEST BITCH & BEST IN SHOW: Haven Park Violet - Owned by B. Jennings, Bred by S. Foster
ANNUAL NATIONAL SHOW 2016
APRIL 17th, 2016 - Smythesdale Botanical Gardens
Judge - Ian Grigg
BEST PUPPY: Coonara Rose (Jennings)
RESERVE PUPPY: Coonara Cooper (Jennings)
JUNIOR DOG: Pinjarra Henry (Hoare)
INTERMEDIATE DOG: Haven Park Prince George (Foster)
ADULT DOG: Esk Arthur (Cunningham)
VETERAN DOG: Haven Park Moss (Foster)
BEST DOG: Pinjarra Henry
RESERVE DOG: Haven Park Prince George
JUNIOR BITCH: Chardtana Park Kara (D. Sultana)
INTERMEDIATE BITCH: Haven Park Forget Me Not (Humphries)
ADULT BITCH: Haven Park Toby (G. Coventry)
VETERAN BITCH: Yourong Miss Sassie (Foster)
BEST BITCH: Chardtana Park Kara
RESERVE BITCH: Haven Park Toby
BEST IN SHOW: Pinjarra Henry
RESERVE IN SHOW: Chardtana Park Kara
PROGENY GROUP WINNERS: Haven Park Toby (Base Dam) with Haven Park Prince George and Chardtana Park Kara
BEST NOVICE DOG: Pinjarra Henry
BEST NOVICE BITCH: Haven Park Toby
BEST COUNTRY: Pinjarra Henry
BEST COUNTRY BITCH: Haven Park Forget Me Not
BEST METRO BITCH: Haven Park Millie Moo (G. Murphy)
BEST TYPE HUNTING TERRIER DOG: Pinjarra Henry
BEST TYPE HUNTING TERRIER BITCH: Rimfire Penny
BEST HUNTING TERRIER EXHIBIT: Pinjarra Henry
MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR: Haven Park Kennels
HAMILTON ANNUAL SHOW 2015
JRTCA Breed Ring
BEST PUPPY: Haven Park Bellthaza (Schwarz)
DOG UNDER 18MTHS: Haven Park Bolt (Tonnison)
DOG UNDER 3 YRS: Gumview Baz (Sharam)
DOG 3-7YRS: Coonara Clancy (Jennings)
DOG OVER 7 YRS: Haven Park Moss
BEST DOG IN SHOW: Gumview Baz (Sharam)
BITCH UNDER 18MTHS: Haven Park Forgetmenot (Humphries)
BITCH UNDER 3YRS: Pinjarra Esme (Cunningham)
BITCH 3-7YRS: Rimfire Bella (Sharam)
BITCH OVER 7 YRS: Coonara Kasy (Schwarz)
BEST BITCH IN SHOW: Rimfire Bella (Sharam)
BEST EXHIBIT IN SHOW: Gumview Baz (Sharam)
BEST UNDERS /OVERS: Chardtana Park Harry (Schwarz)
BEST WORKING TERRIER: Mason (Mark Evans)
BEST RUNNING DOG: Buck
BEST HUNTING TRIO: Bunyip, Rocco, Ace (Wollamen)
JRTCA NATIONAL ANNUAL SHOW 2015
Camperdown Botanical Gardens
BEST BITCH IN SHOW: Haven Park Rose"
RESERVE BITCH: Esk Chilli
BEST DOG IN SHOW: Coonara Clancy
RESERVE DOG: Pinjarra Buddy
BEST EXHIBIT IN SHOW: Haven Park Rose
RESERVE IN SHOW: Esk Chilli
BEST JUNIOR: Haven Park Forgetmenot
BEST INTERMEDIATE: Haven Park Daisy
BEST ADULT: Haven Park Moss
BEST METRO: Haven Park Milly Moo
BEST COUNTRY: Haven Park Rose"
BEST NOVICE: Esk Chilli
BEST HUNTING EXHIBIT: Haven Park Milly Moo
RESERVE HUNTING EXHIBIT: Esk Albert
JRTCA NATIONAL ANNUAL SHOW 2014
JACK RUSSELL AND FOXHOUND SHOW
Hamilton Showgrounds, Sunday July 14th 2014
BEST RUNNING DOG IN SHOW: 'SILVER' owned by the Daffey Family of Gatnum
RESERVE IN SHOW: 'BUTTONS' owned by the Humphries Family
Ring Two - Judged by Scott Parker
CLASS 9 PUPPY DOG/BITCH 4-10 MTHS: 1st: 'Rimfire Penny' (Maxwell) / 2nd: 'Coonara Razor' (Jennings)
CLASS 10 DOG 10-18MTHS: 1st: 'Gumview Baz' (Sharam) / 2nd: 'Haven Park George' (Foster) / 3rd: 'Rimfire Tyke' (Maxwell)
CLASS 11 DOGS 18 - 36 MTHS: 1st: 'Tambo Bob' ( Hutton )
CLASS 12 DOGS 3-7 YRS: 1st: 'Coonara Clancy' ( Jennings ) / 2nd: 'Haven Park Digger' (Humphries) / 3rd: 'Gumview Fritz' (Sharam)
CLASS 13: DOG OVER 7 YEARS: 1st: 'Haven Park Moss' (Foster) / 2nd: 'Optric Park Benny' (Fleming) / 3rd: 'Pine Park Buster' (Nolte)
BEST DOG : GUMVIEW BAZ (Sharam)
RESERVE DOG: TAMBO BOB (Hutton)
CLASS 14 NITCH 1--18MTHS: 1st: 'Haven Park Molly Moo' (Foster) / 2nd: 'Haven Park Penny' (Foster) / 3rd: 'Gumview Gemma' (Sharam)
CLASS 15 BITCH 18-36MTHS: 1st: 'Gumview Bella' (Sharam) / 2nd: 'Coonara Cracker' (Jennings)
CLASS 16 BITCH 3-7 YRS: 1st: 'Rimfire Possum' (Maxwell) / 2nd: 'Haven Park Rose' (Foster) / 3rd: 'Yourong Miss Sassie'
CLASS 17: Bitch over 7 years / 1st: 'Dimjallah Marsala' (Schleef) / 2nd: 'Haven Park Miss Holly' (Humphries) / 3rd: 'Amris Star' (Whyte)
BEST BITCH: GUMVIEW BELLA ( Sharam )
RESERVE BITCH: HAVEN PARK MOLLY MOO ( Foster )
BEST IN SHOW - GUMVIEW BAZ ( Sharam )
RESERVE IN SHOW - GUMVIEW BELLA ( Sharam )
CLASS 18 BRACE OF RELATED TERRIERS: 1st: 'Gumview Baz & Gumview Bella (Sharam) / 2nd: 'Gumview Fritz & Gumview Gemma' (Sharam) / 3rd: 'Haven Park George & Haven Park Miss Daisy' (Foster)